Планова хірургія

Грижа живота - це слабкість черевної стінки, дефект, з утворенням отвору, через яке під шкіру виходить вміст черевної порожнини (жирова тканина, великий чепець, петлі кишечника).
 

Види гриж живота

 • пахвинна (пахова) грижа
 • стегнова грижа
 • грижа білої лінії живота
 • пупкова грижа
 • післяопераційна грижа живота (післяопераційна вентральна грижа)
 • поперечно-бокова грижа
 • грижа спігелівої лінії
 • грижа стравохідного отвору діафрагми
 • діафрагмальна грижа


Пахова грижа - випинання очеревини в порожнину пахового каналу. Може бути вродженою і набутою.

Набуті грижі розвиваються внаслідок важких фізичних навантажень і ослаблення черевного пресу. Факторами, що сприяють розвитку грижі, можуть бути спадковість, травми в області паху, анатомічна слабкість м'язів черевної стінки, надмірна вага, непомірні фізичні навантаження, гіподинамія, хронічний кашель.
 

Стегнова грижа - випинання кили в стегновий канал через стегнове кільце.

Стегнова грижа частіше зустрічається у жінок, що пов'язано з анатомічними особливостями. Появі стегнової грижі внаслідок ослаблення черевної стінки, сприяють її травми, вивихи стегна, післяопераційні рубці, надмірні фізичні навантаження, хронічний кашель, ожиріння.

Початковий період розвитку протікає безсимптомно. Пацієнти можуть скаржитися на дискомфорт в паховій області, в нижніх відділах живота і верхньої частини стегна, особливо під час тривалої ходьби або при фізичному навантаженні. На передній поверхні стегна з'являється еластична опукла пухлина. Поява нудоти і блювоти свідчить про защемлення внутрішніх органів, і вимагає негайної госпіталізації.
 

Пупкова грижа - випинання в ділянці пупка з характерним розширенням пупкового кільця.

Причиною появи пупкової грижі є ослаблення тканин і м'язів черевної стінки навколо пупкового кільця і зниження їх стійкості до тиску внутрішніх органів. Друга серйозна причина розвитку гриж - збільшення внутрішньочеревного тиску. Крім того, ризик виникнення грижі зростає при недостатньої фізичному навантаженні і слабкості м'язів, травмах живота, вагітності, ожирінні.

Факторами, що впливають на збільшення внутрішньочеревного тиску, є постійні надмірні фізичні навантаження, запори, тривалий кашель, ускладнені пологи.

Основний симптом пупкової грижі - невелике випинання в області пупка. Больових відчуттів немає, вони можуть з'являтися тільки при тривалих фізичних навантаженнях, і свідчать про прогресування захворювання.

У міру збільшення грижі з'являються інші симптоми: нудота, блювота, відрижка, запори, порушення сечовипускання. Між грижовим мішком і черевною стінкою утворюються спайки, які утруднюють вправлення грижового мішка, що може призвести до її защемлення. Ознаками защемлення є різкі болі в області пупка, збільшення грижового випинання, шкірні покриви навколо пупка темніють, в калових масах присутні сліди крові, з'являються нудота і блювота. У цьому випадку показано екстрене хірургічне втручання.
 

Грижа білої лінії живота - (епігастральній грижа) - випинання внутрішніх органів через щілини між м'язами по середині живота, від «верхньої точки» живота до пупкового кільця. Може бути надпупочній (вгорі від пупка), навколопупковій (в області пупкового кільця) або підпупочній (знизу від пупка) ділянці. Головна причина виникнення такої грижі - ослаблення сполучної тканини, що призводить до її витончення, розширенню і появи отворів. Виникає діастаз - розбіжність прямих м'язів в центрі живота. Причиною розходження м'язів може бути вроджена схильність, ожиріння, важкі фізичні навантаження.

Грижа білої лінії живота може протікати безсимптомно, проте в ряді випадків присутні больові відчуття у верхній частині живота, які посилюються при пальпації, напруженні або після прийому їжі. Можливі диспепсичні розлади, печія, запори.

Больові відчуття при грижах білої лінії живота можуть нагадувати симптоми гастриту, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, панкреатиту, холециститу або апендициту. Необхідно детальне обстеження і діагностика шлунково-кишкового тракту.

Вентральні грижі - первинні грижі і післяопераційні грижі живота. Підлягають тільки оперативному втручанню.

 

При виникненні ознак защемлення кили - негайна госпіталізація в хірургічний стаціонар!

Вилікувати грижу можна тільки оперативно. Принципово їх можна розділити на відкриті, коли доступ до грижі здійснюється шляхом розрізу на шкірі, і лапароскопічні, коли установка хірургічної сітки для грижі здійснюється спеціальними інструментами через невеликі проколи на черевній стінці під відеоконтролем. Лапароскопічні операції гриж є найбільш щадними. Замість розрізу лікар проводить кілька проколів, через які вводяться інструменти для операції. У черевну порожнину імплантується сітчастий імплантат, що виключає подальше інфікування рани. Обсяг і вид оперативного лікування розробляється в кожному випадку індивідуально, оскільки залежить від безлічі факторів. Застосування в нашій клініці сучасних методик, тільки високоякісних сіток і шовного матеріалу американського і європейського виробництва, в комплексі з індивідуальним підходом дозволяє отримати гарантований результат позбавлення від грижі, без рецидивів.
 

Методики операцій при герніопластиці:

 • пахвинна (пахова): лапароскопічна методика ТАРР, за Ліхтенштейном, передочеревинна
 • стегнова: лапароскопічна методика ТАРР
 • грижа білої лінії живота: лапароскопічна ІРОМ, передочеревинна, методика «sublay»
 • пупкова: лапароскопічна ІРОМ, відкрита передочеревинна з мінідоступу
 • післяопераційна грижа живота (післяопераційна вентральна грижа): лапароскопічна ІРОМ, відкриті методики «sublay», «onlay», «inlay»; при великих та гігантських розмірах грижі – методики роз’єднання анатомічних компонентів черевної стінки (CST) в комбінації з алопсластикою з моніторингом внутрішньочеревного тиску
 • поперечно-бокова: преперитонеальна
 • грижа спігелівої лінії: преперитонеальна
 • грижа стравохідного отвору діафрагми: лапароскопічна крурорафія та фундоплікація по Ніссону
 • діафрагмальна грижа: лапароскопічна фундопластика